O mne


Svadobný fotograf a kameraman

Dovoľte, aby som Vám povedal pár svojich postrehov k práci dobrého fotografa a kameramana (f&k) na Vašej svadbe.

Pozvaní hostia sa oblečú do pekných šiat, aby okrem iného vzdali úctu svojim hostiteľom. Fotograf, ktorý príde v tričku, rifliach a v teniskách, poprípade v sandáloch alebo šľapkách, vytŕča na svadbe viac ako nevesta so ženíchom.

Pokiaľ kameraman sedí len pri večeri alebo káve a zvyšok času sleduje dej, predvída popr. komunikuje so svadobčanmi, pravdepodobne zachytí zo svadby viac, pretože mu ujde menej zaujímavých momentov. Pamätajte ale prosím, že nikdy nebudete mať zachytené všetko. To nie je fyzicky možné. Ale iniciatíva a sústredenosť na dej sú vlastnosti, ktoré oddeľujú kvalitných f&k od priemerných.

Schopnosť vycítiť to podstatné v slede relatívne rýchlo po sebe nasledujúcich dejov svadby vrátane zložitých presunov medzi kostolom a reštikou či domovom svadobčanov, kde je málo času na zbalenie techniky je vzácna vlastnosť, vďaka ktorej na Vašej pamiatke nájdete to, čo pomalší f&k jednoducho nezachytia.

Viac kamier, technika na záznam zvuku, pomocné svetlá alebo stabilizačná technika výrazne zatraktívnia záznam. Kameraman s jednou kamerkou v ruke a malou taštičkou je síce menej viditeľný a najmä lacnejší, ale nečakajte oslnivý výsledok.

Niekedy po vydarenej svadbe mám z 3 kamier aj 8 hodín záznamu, ktoré pozrieť, zosynchronizovať a farebne upraviť, zostrihať do pútavého celku bez nudných častí, zostrihať bonusové klipy ako záverečný zostrih či rande alebo fotenie pred obradom, vykódovať všetko na BlueRay alebo DVD, na web vymyslieť a urobiť potlače na médiá či obaly, všetko v niekoľkých kópiách vypáliť trvá okolo 50-75 hodín práce. Ak popri spracovaní mám v týždni aj iné zákazky a točenia v teréne, nie je možné takýto produkt odovzdať za 5 dní. Ak má byť na úrovni.

Úprava obrazu a zvuku je samozrejmosťou, avšak domnievam sa, že pred 100 % kvalitou technických parametrov obrazu je dôležitejšia emocionálna charakteristika videa. Musí chytiť za srdce. Nikto nebude riešiť jemný odtieň pleťovky či ostrosť. Nikto okrem iného konkurenčného kameramana. :-) Ale to je deformácia. Trpím ňou aj ja.

Pozrite si okrem webovej prezentácie aj celé video na DVD alebo BD, či je tiež pútavé a dobre zostrihané v celej dĺžke.

A ešte niečo. Na cenu nepozerajte, niekedy je drahší f&k lepší, niekedy rovnaký, a niekedy horší.

Dajte na Váš šiesty zmysel, komunikáciu s ním a celkovo Váš pocit zo všetkého.

Telá:
Canon Eos 1D
Canon 5D
Canon 60D
Canon 30D


Objektívy:
Canon 17-40/4 L
Canon 24-70/2,8 L
Canon 70-200/4 L
Canon 24-105/4 L
Canon 35/1,4 L
Canon 105/2,8 L
Canon 24/3,5 TS2
Samyang 8/3,5
Samyang 14/3,5


Blesky:
Canon 550 2
Canon 540
Canon 430
Zábleskove svetlá a softboxy Compactron
Statívy a hlavy manfrotto
Odrazné plochy a pozadia Lastolite


Videotechnika:
Sony EX3
Canon 5D
Canon 60D
Sony RX100
Go Pro Hero3
VIO POV HD


Statívy a hlavy Manfrotto
Kessler Stealth slider
Steadycam Flyer LE
Opierka Zacuto
Svetlo Microlite
Audio systém Azden 105
Audio záznamník Zoom H4n
Mikrofón Rode
Mikrofón a transmitter Sony

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Viac informácií Súhlasím